Darmowa dostawa od 249,00 PLN

10 pomysłów na zabawę z dziećmi podczas Świąt Bożego Narodzenia

2022-12-08
10 pomysłów na zabawę z dziećmi podczas Świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który często spędzamy w gronie najbliższych. W tym wyjątkowym okresie warto zadbać o to, by dzieci nie nudziły się i cieszyły się tym czasem razem z nami. Poniżej kilka pomysłów na zabawę z maluchami podczas świątecznej przerwy.
 1. Zabawa w skojarzenia
 2. Możemy rozpocząć ją od wypowiedzenia słowa "Święta", a dzieci będą musiały odpowiedzieć na pytanie, z czym je kojarzą (np. z choinką, prezentami, rodziną itp.). Możemy też zmienić zasady gry i wymieniać kolejne słowa związane z Bożym Narodzeniem (np. Mikołaj, gwiazdka, płatki śniegu itp.), a dzieci będą musiały na nie odpowiedzieć.


 3. Gra w "Zgaduj-zgadulę"
 4. Możemy wybrać jedno z wielu bożonarodzeniowych słów lub wyrażeń i opisać je dzieciom, dając im kilka wskazówek. Następnie będą one musiały zgadnąć, o jakie słowo lub wyrażenie chodzi. Na przykład, jeśli wybierzemy słowo "choinka", możemy powiedzieć: "To duża, zielona roślina, którą ozdabiamy na Święta".


 5. Zabawa w "Głuchy telefon"
 6. Jedno dziecko otrzymuje wiadomość, którą ma przekazać dziecku siedzącemu obok. Dziecko to przekazuje wiadomość dziecku siedzącemu obok siebie i tak dalej, aż do ostatniego dziecka. Jeśli wiadomość zostanie przekazana prawidłowo, wygrywa cała grupa. Jeśli ktoś popełni błąd, możemy wyznaczyć zadanie, np. osoba, która się pomyliła śpiewa kolędę.


 7. Zabawa "Świąteczne zgadywanki"
 8. Do zabawy potrzebujemy kilku przedmiotów związanych z Bożym Narodzeniem, np. bombki, światełka, szyszki. Każde dziecko losuje jeden przedmiot i musi opisać go bez podawania jego nazwy, dając kilka wskazówek. Pozostałe dzieci będą musiały zgadnąć, o jaki przedmiot chodzi.


 9. Zabawa "Świąteczne rysowanie"
 10. Do zabawy potrzebujemy kartek i kredek lub farb. Dzieci dzielimy na dwie drużyny i każda z nich otrzymuje temat, np. "Boże Narodzenie na wsi" lub "Boże Narodzenie w mieście". Drużyny mają 15 minut na narysowanie obrazka, a następnie prezentują swoje prace i opowiadają o nich.


 11. Zabawa "Świąteczna wycinanka"
 12. Do zabawy potrzebujemy kolorowego papieru i nożyczek. Dzieci mogą wycinać różne bożonarodzeniowe kształty, np. gwiazdki, choinki, renifery, a następnie sklejać je w całość, tworząc własne, oryginalne ozdoby świąteczne. Możemy też zaproponować konkretny wzór do wycinania, np. choinkę z bombkami, a dzieci będą musiały go wyciąć i udekorować według własnego pomysłu. To świetny pomysł na integrację wszystkich domowników i poćwiczenie sprawności manualnej u najmłodszych.


 13. Zabawa "Świąteczne quizy"
 14. Możemy przygotować kilka krótkich quizów związanych z Bożym Narodzeniem, np. pytania o zwyczaje i tradycje świąteczne, postaci związane z tym świętem, potrawy itp. Dzieci mogą odpowiadać na pytania indywidualnie lub w drużynach, a za każdą poprawną odpowiedź mogą otrzymywać punkty lub drobne nagrody.


 15. Zabawa "Świąteczne liczenie"
 16. Potrzebujemy do tej zabawy kilku różnych przedmiotów związanych z Bożym Narodzeniem, np. bombki, słodycze, ozdoby, a także kartek i długopisu. Dzieci dzielimy na dwie drużyny i każda z nich otrzymuje swoją stosowną liczbę przedmiotów. Następnie dajemy im kartkę i długopis i zadajemy pytanie, np. "Ile bombek znajduje się w twojej paczce?". Dzieci muszą policzyć przedmioty i odpowiedzieć na pytanie. Drużyna, która odpowie poprawnie, otrzymuje punkt.


 17. Zabawa "Świąteczny tor przeszkód"
 18. Do tej zabawy potrzebujemy kilku zabawek, które ustawiamy w różnych miejscach w pomieszczeniu, tworząc tor przeszkód. Dzieci dzielimy na drużyny i każda z nich otrzymuje woreczek ze słodyczami lub innymi małymi przedmiotami. Zadaniem drużyny jest przeprowadzenie swojego woreczka przez tor przeszkód, uważając, by go nie zgubić. Drużyna, która pierwsza pokona tor i dotrze z woreczkiem do mety, wygrywa.


 19. Zabawa "Świąteczne słowa"
 20. Do zabawy potrzebujemy notatników i długopisów. Dzieci dzielimy na dwie drużyny i każda z nich otrzymuje kartkę i długopis. Zadaniem drużyny jest napisanie jak największej liczby słów związanych ze Świętami. Wygra ten, kto na kartce zapisze ich najwięcej w określonym czasie.Jest to tylko kilka pomysłów na zabawę z dziećmi podczas Świąt Bożego Narodzenia. Ważne, by dostosować je do wieku dzieci i ich zainteresowań, a także zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy. Dzięki temu maluchy będą mogły w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem i wspólnie spędzić go z rodziną. Pamiętajmy też, by zachęcać najmłodszych do wspólnego kolędowania, dekorowania domu czy pieczenia ciasteczek, by włączyć je w przygotowania do Świąt. W ten sposób zapewnimy im wyjątkowe chwile, które na długo zostaną im w pamięci.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel