Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Jak utrzymać smoczek uspokajający w czystości?

2019-03-11
Jak utrzymać smoczek uspokajający w czystości?

Na wstępie pamiętajmy jednak, że z utrzymywaniem smoczka w stanie perfekcyjnej sterylności i czystości nie wolno przesadzać. Nie ma potrzeby, żeby błyskawicznie wygotowywać smoczek, który wypadł dziecku z ust na pościel lub na czystą podłogę w domu. Ale nie powinniśmy przechodzić do porządku dziennego nad sytuacją, gdy gryzak upadł na piach, trawę, chodnik czy posadzkę w miejscach publicznych. W takich okolicznościach do akcji powinna już wkroczyć ciepła woda. 


By smoczek - czyli domowy uspokajacz malucha - nie stał się powodem infekcji, egzem, zapalenia ucha czy alergii, trzeba dbać o jego czystość. Nie jest to ani skomplikowane ani czasochłonne.

Czytaj również: Jak utrzymać smoczek w czystości? 

Ale poruszmy po kolei najważniejsze kwestie:
  • zaczynamy od tego, by wybrać właściwy smoczek. Z punktu widzenia higieny najlepiej sprawdzą się smoczki z naturalnego kauczuku, bez dodatku innych tworzyw. Dobrym przykładem mogą być smoczki HEVEA. Nie mają w zasadzie żadnych kłopotliwych łączeń i miejsc, w których pomimo mycia mogłyby namnażać się bakterie, grzyby i pleśń, których dziecko zdecydowanie nie powinno „zjadać”;
  • nieużywany smoczek przechowujemy w specjalnym etui lub zamkniętym pojemniku, np. w słoiku;
  • aby smoczek przez przypadek nie upadł podczas spaceru czy podróży czy w domu warto zawiesić go na specjalnym łańcuszku lub tasiemce. Ze względów bezpieczeństwa nie może być zbyt długi, nie może wisieć na szyi dziecka;
  • nie oblizujemy smoczka, nie maczamy go w sokach ani jedzeniu i nie pożyczamy nawet bratu lub siostrze;
  • często myjemy smoczek w ciepłej wodzie. Pozwalamy mu wyschnąć „na powietrzu”, nie wycieramy.
  • nie myjemy kauczukowego smoczka w zmywarce;
  • sterylizujemy.

Sterylizacja smoczków uspokajających wykonanych z kauczuku jest prosta i łatwa. Można korzystać w zasadzie ze wszystkich sposobów. Nie możliwa jest jedynie sterylizacja smoczków w mikrofali.

A poza tym:

  • smoczki kauczukowe możemy wygotowywać bez szkody dla ich wyglądu, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Inaczej niż w przypadku smoczków z plastikowymi elementami, które mogą się odkształcać i wydzielać pod wpływem ciepła szkodliwe substancje. Wystarczy wrzucić do garnuszka z gotująca się wodą, przykryć i pogotować 5 minut;
  • kauczukowe smoczki uspokajające takie jak smoczki HEVEA możemy sterylizować w sterylizatorach parowach;
  • poza domem, na spacerze czy w podróży wykorzystujemy sterylizatory UV;
  • dozwolona jest także sterylizacja „na zimno”, czyli z wykorzystaniem preparatów sterylizujących. Jedyne obostrzenie polega na tym, by przestrzegać czasu zalecanego przez producenta smoczka i środka sterylizującego.
Zobacz: Smoczki i gryzaki z naturalnego kauczuku - czyli to, co niemowlaki lubią najbardziej!

Na koniec musimy jeszcze pamiętać, by zwrócić uwagę na to, czy smoczek nie ma mechanicznych uszkodzeń. Gdy tylko zauważymy ślady zużycia musimy go bezzwłocznie wymienić. Nie zapominajmy też o tym, że nawet właściwie przechowywany, używany i myty smoczek trzeba wymieniać regularnie co 6-8 tygodni.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel