Jak wybrać nocnik dla dziecka?
- Dostawa
- Gdzie kupić
- Tęcza Grimms
- Jak wybrać prezent na chrzciny?
- Ergonomiczne nosidła Tula
- Szklana butelka dla niemowlaka
- Jak wybrać nocnik dla dziecka?
- nauka korzystania z nocnika
- Papierowe słomki
- Papierowe kubeczki
- Papierowe talerzyki - źródło dobrej zabawy i smacznych posiłków
- Zabawki dla dzieci
- zabawki dla niemowlaka
Odpieluchowanie to jedno z pierwszych większych wyzwań rodzicielskich. Taki moment, gdy tak naprawdę po raz pierwszy próbujemy dziecka czegoś nauczyć, a nie pozwalamy mu po prostu na odkrywanie świata i zdobywanie umiejętności w swoim tempie. Nic więc dziwnego, że proces ten powoduje mnóstwo problemów decyzyjnych i wątpliwości. Wśród nich jednym z prostszych do rozwiązania jest ten, jak wybrać nocnik dla dziecka.
Pod uwagę warto wziąć kilka kryteriów - i jest ich znacznie więcej niż cena
1) Wygoda
Niektóre dzieci potrafią na nocniku spędzać naprawdę długi czas. Jeśli jednak nawet ten czas nie jest długi, nocnik dla dziecka musi być po prostu wygodny. Może się okazać, że dziecko nie chce korzystać z nocnika, gdyż po prostu siedzenie na nim powoduje jakiś dyskomfort. Warto przetestować (na sucho) kilka modeli i zobaczyć, na którym z nich najlepiej się siedzi.
2) Rozmiar
To temat powiązany z wygodą. Zbyt niski nocnik spowoduje, że dziecko musi zbyt mocno kucać. Mogą mu w związku z tym drętwieć nóżki. Z kolei jeśli nocnik jest zbyt wysoki, pozycja dziecka na nim nie będzie optymalna do wykonywanych czynności. Gdy dziecko siedzi na nocniku, nóżki powinny stabilnie stać na ziemi.
3) Waga
Wiele dzieci pragnie być bardzo samodzielnych i chce zawartość nocnika wylewać samodzielnie do sedesu. Nocnik nie może być więc zbyt ciężki, by dziecko mogło go samo przenosić.
4) Higieniczność
Nocnik musi być łatwy do utrzymania w czystości — bez niepotrzebnych zagłębień i zakamarków. Dobrze by był w miarę jednolity, by nie ryzykować, że gdzieś na łączeniach materiałów rozwijają się bakterie.
5) Stabilność
Dziecko może, a zapewne nie tylko może, ale i będzie się na nocniku kręcić. Bardzo ważne jest, by nawet w przypadku wygibasów, nocnik nie przewracał się i stał stabilnie.
6) Atrakcyjność
Nocnik musi się dziecku podobać, tak by wzbudzał pozytywne uczucia i zachęcał do skorzystania. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby pasował stylistycznie do mieszkania, ale tu najważniejsze są preferencje dziecka.
7) Fizjologiczność
Nie jest to niezbędne, ale warte rozważenia — chłopcy i dziewczynki mają trochę inne potrzeby, jeśli chodzi o nocniki. Niektórzy chłopcy wolą siusiać na stojąco — dobrze, by nocnik to umożliwiał i by miał taki kształt, by przy siusianiu na stojąco mocz nie rozchlapywał się nadto. Nocnik dla chłopca może być także wyposażony w specjalny daszek, który powoduje, że z kolei przy siusianiu na siedząco, nawet jeśli coś poleci do góry — odbije się od daszku i wyląduje, tam gdzie trzeba.
Sprawdź jeszcze: najpopularniejszy nocnik turystyczny dla dziecka