Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Jak wybrać szklaną butelkę dla dziecka?

2019-01-10
Jak wybrać szklaną butelkę dla dziecka?Gdy dziecko skończy pół roku i rozpoczyna się okres rozszerzania diety dziecka, rodzice stają przed dylematem — w czym podawać dziecku picie. Opcji jest bardzo wiele — zwykła butelka ze smoczkiem, bidon, bidon z rurką, kubek niekapek, kubek 360. Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt, z którym dziecko rozpocznie przygodę z samodzielnym piciem? Pod uwagę warto wziąć parę czynników.

1) Uniwersalność
Logopedzi i ortodonci są zgodni — długotrwałe korzystanie z butelki ze smoczkiem nie jest wskazane, ze względu na potencjalne problemy ze zgryzem i powiązane z nimi wady wymowy. Z drugiej strony większość sześciomiesięcznych dzieci nie jest w stanie pić inaczej, niż korzystając ze smoczka Jak rozwiązać ten dylemat? Odpowiedzią są butelki, które rosną razem z dzieckiem — takie, do których można założyć i smoczek i ustnik i nakrętkę z rurką. To nie tylko bardzo praktyczne rozwiązanie, ale i duża oszczędność — kupuje się jedną butelkę, która potencjalnie służy przez lata. To także bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia ekologii — zamiast wielu różnych butelek i pojemników — jeden z wymiennymi końcówkami.

2) Bezpieczeństwo
To bardzo ważny aspekt i niestety wymagający niemalże zrobienia doktoratu z materiałów wykorzystywanych do produkcji butelek i naczyń. Na rynku dostępne jest mnóstwo różnych tworzyw sztucznych i wiele z nich niestety nie jest bezpieczna. Jednym z zagrożeń jest bisfenol-A, który wpływa na gospodarkę hormonalną, a także ma udowodnione działanie kancerogenne. Aby uniknąć go należy szukać produktów oznaczonych „BPA free". Inne problemy to wchodzenie w reakcję z przechowywaną żywnością i możliwość uwalniania mikroplastiku. Dlatego najlepszym wyborem jest szklana butelka dla dziecka. Szkło jest najbezpieczniejszym materiałem, z którego może być wykonana butelka, czy inny rodzaj naczynia, z którego może pić dziecko.

3) Higiena
Butelka dla dziecka musi być łatwa w utrzymaniu w higienie. Tu znowu zwyciężają produkty wykonane ze szkła. Szklany bidon lub butelka może być sterylizowana, wyparzana, myta w zmywarce. Nie ma ryzyka odkształcenia, zmiany właściwości lub uwolnienia jakichkolwiek szkodliwych substancji. Wiele plastikowych butelek można myć tylko ręcznie — po myciu w zmywarce pojawiają się na nich rysy, w których później mogą rozwijać się bakterie i grzyby. Warto zwrócić uwagę na możliwość mycia w zmywarce całej butelki lub bidonu, w tym ustnika lub rurki. Ważna jest możliwość zakupienia wymiennych końcówek — zmiana rurki, ustnika lub smoczka, czyli tych elementów, które dziecko może na przykład pogryźć.

4) Smak
Niektóre bidony po jakimś czasie przejmują smak przechowywanych w nich napojów, co często odbiera przyjemność picia innego rodzaju płynu. Jeśli picie z butelki zaczyna dziwnie smakować, najbezpieczniej jest ją niestety wymienić na nową. To kolejny powód, dla którego szklana butelka dla niemowlaka lub starszego dziecka to dobry wybór — szkło nie przejmuje obcych zapachów i smaków. Mamy więc gwarancję, że dziecko dostaje napój o dokładnie takim smaku, jaki był zaplanowany. Oznacza to, że w napoju nie ma cząsteczek płynów, które były w nich wcześniej przechowywane.

5) Wygoda
Butelka lub bidon musi być wygodna do złapania przez dziecko. Nie może być zbyt śliska, powinna być odpowiednio wyprofilowana, by umożliwić silny chwyt nawet przez bardzo małe rączki. Najlepiej, by była pokryta dodatkową warstwą (np. z silikonu), która ma spory współczynnik tarcia. Butelka nie powinna być za duża, by łatwo się nią transportowało i nie była zbyt ciężka.

6) Trwałość
Aby spełnić warunek wieloletniego użytkowania naczynia dla dzieci muszą być trwałe. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na tworzywa sztuczne wierząc, że to jedyny sposób, by dziecko otrzymało trwały przedmiot, który nie jest łatwo zniszczyć. Wiele osób obawia się szklanych naczyń, gdyż kojarzą się z czymś, co łatwo stłuc. Co prawda niczym niechronione szkło rzeczywiście tłucze się łatwiej niż tworzywa sztuczne, ale na szczęście większość dostępnych na rynku szklanych butelek i bidonów ma silikonowe ochraniacze, które powodują, że nie tylko ich powierzchnia nie jest śliska, ale chronią bardzo skutecznie przed stłuczeniem. Dodatkowo można kupić ochraniacz lub otulacz pomagający utrzymać stałą temperaturę napoju.

7) Względy środowiskowe
Kupując butelkę lub bidon trzeba koniecznie sprawdzić, czy wykonane są z materiałów, które można bezpiecznie wykorzystywać wielokrotnie. Zdarzają się butelki, które w rzeczywistości wykonane są z PET. Wyglądają one na wielokrotnego użytku, ale niestety przedłużone stosowanie nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Warto też sprawdzić, czy rodzaj użytego tworzywa sztucznego jest recyclingowalny. Wątpliwości takich z oczywistych względów nie ma w przypadku butelek szklanych. Szkło to idealny materiał pod względem możliwości powtórnego wykorzystania, dlatego w przypadku osób, dla których dobro naszej planety ma jakiekolwiek znaczenie, szklana butelka dla dziecka jest zdecydowanie dobrym wyborem.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019

Polecane

Butelka szklana z kauczukową osłonką w kształcie gwiazdek 120 ml, HEVEA Promocja

Butelka szklana z kauczukową osłonką w kształcie gwiazdek 120 ml, HEVEA

76,45 PLN brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 139,00 PLN/1szt.-45% Cena regularna: 139,00 PLN brutto/1szt.-45%
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel