Darmowa dostawa od 249,00 PLN
WIELKA WYPRZEDAŻ DO -70% Sprawdź >>

Kilka drobnych porad na temat podróżowania z dzieckiem

2019-01-04
Kilka drobnych porad na temat podróżowania z dzieckiem

Wiele par, które powiększyły swoje rodziny o dziecko, bardzo obawia się podróży i związanych z nimi potencjalnych zagrożeń i niebezpieczeństw. Nie chodzi tu jednak o zagrożenia życia lub inne niebezpieczne sytuacje, a przede wszystkim o znalezienie się z dzieckiem daleko od domu. Od miejsca komfortu, gdzie wszystko jest na swoim miejscu i pod ręką w razie nieprzewidzianych sytuacji.

 

Podróże z większą rodziną

Podróżowanie z dzieckiem nie musi wcale być trudne, ani kłopotliwe. Wystarczy, gdy pamięta się o kilku zasadach i do tej pory niestosowanych rozwiązaniach, aby wypady całą rodziną z nawet kilku miesięcznym maluchem nie były niczym niezwykłym. Zupełnie nie ma czego się obawiać i jak za dawnych czasów można ruszać po zdobywanie wspomnień.

Przede wszystkim psychika

Zarówno młoda mama, jak i świeżo upieczony tata, obchodzą się ze swoim dzieckiem zupełnie jak z jajkiem. Tak już jesteśmy skonstruowani, aby chronić nasze potomstwo za wszelką cenę. Jeśli jednak chcemy w spokoju wypocząć podczas wakacyjnych wyjazdów, koniecznie trzeba się nieco rozluźnić. Dobrze jest w tych pierwszych próbach wspólnego podróżowania pamiętać o tym, że nic nikomu się nie stanie. Zarówno wy jako rodzice i wasza pociecha, przetrwanie ten wyjazd i minie on szybciej niż wam się wydaje.

Gdzie się zatrzymywać?

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie rodzice, którzy chcieliby wyjechać na wakacje ze swoim dzieckiem, jest to dotyczące miejsca pobytu. Czy miałby być to hotel, czy może prywatna kwatera, gdzie cały pobyt spędzałoby się w osobnym i całkowicie prywatnym domku. Kwestia wyboru pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami jest w pełni osobista i nie można powiedzieć, że któreś z tych rozwiązań jest lepsze bądź gorsze. Z pewnością hotel będzie posiadał znacznie więcej udogodnień dla młodych rodziców niż mały pensjonacik. Chodzi tu zarówno o stronę rozrywkową dla maluchów, jak i miejsca do karmienia, przewijania, czy po prostu pomoc obsługi w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Pensjonaty natomiast znacznie wierniej odtwarzają domową atmosferę. Mieszkając w osobnym domku można wręcz poczuć się jak we własnym domu, poprzez np. przygotowywanie swoim własnych posiłków, co może być np. bardzo pomocne w przypadku, gdy maluch posiada własną, bardzo precyzyjną dietę.

Pakuj się z głową

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez młodych rodziców, które zabierają dużą część radości podczas spędzania wspólnego urlopu jest zabieranie ze sobą zbyt dużej ilości bagażu. Niedoświadczeni we wspólnych wojażach rodzice najczęściej po prostu chcą zabrać ze sobą wszystko. Jest to ogromny logistyczny błąd, ponieważ w większości przypadków, gdziekolwiek byśmy się nie udali, na miejscu da się dostać właściwie wszystko, co jest potrzebne do opieki nad małym dzieckiem. Przy okazji redukcji niewymaganego bagażu nie można jednak pójść za daleko. Są rzeczy, które posiadać po prostu trzeba, np.:
  • apteczkę - nigdy nic nie wiadomo, więc warto być zabezpieczonym
  • zapasowe ubrania - głównie dla siebie, ponieważ wbrew pozorom podczas opieki nad dzieckiem to my będziemy częściej i bardziej brudni,
  • zapasowy smoczek - maluch pierwszy zgubi, to pewne. A to z kolei oznacza ogromną tragedię.
Kolejnym wyjątkiem mogą być specjalne pieluszki, który wykonane są z określonych, ekologicznych i w pełni naturalnych materiałów. W przypadku, gdy prawdopodobnie będziemy zmuszeni do korzystania ze zwykłych pieluszek podczas wakacji, lepiej jest przetestować je przynajmniej przez kilka dni jeszcze przed wyjazdem.

Podstawą jest planowanie

Jest to jedna z najważniejszych różnić pomiędzy dotychczasowymi wakacjami a tymi z dzieckiem. Przynajmniej na kilka lat oznacza to koniec całkowitej beztroski i spontaniczności. Wraz z dzieckiem podczas wyjazdów musi być obecne bardzo skrupulatne planowanie. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim o wygodę. Przykładowo wcześniej podczas wybierania hotelu zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na cenę, komfort pobytu i położenie hotelu. Czym innym jednak jest komfort dla dwójki młodych ludzi, a czymś zupełnie innym dla dwójki młodych ludzi z małym dzieckiem. Warto jest o tym pamiętać i bardzo uważnie sprawdzać wszystkie możliwe aspekty pobytu, ponieważ nawet tak z pozoru nieistotne i błahe sprawy jak pokój na piętrze, mogą okazać się koszmarem podczas wchodzenia po nich razem z dzieckiem, bagażem i wózkiem.

Jak transportować dziecko?

Jest to pytanie, które zadaje sobie bardzo dużo par. Czy zabierać ze sobą głęboki wózek? A może zwykłą spacerówkę? A może wręcz zostawić to wszystko w domu i wykorzystywać jedynie chustę do noszenia dziecka? Niestety tak samo, jak w przypadku wyboru pomiędzy hotelem a pensjonatem, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależy głównie od miejsca docelowego podróży i warunków tam panujących. Zupełnie inne okoliczności będą wymuszały używanie całkowicie innych metod transportu dziecka. Z tego powodu jest to kolejny bardzo ważny punkt do sprawdzenia i zaplanowanie jeszcze przed rezerwacją pokoju. Należałoby sprawdzić, czy w czasie, gdy będziemy na miejscu, jaka jest mniej więcej pogoda i temperatura. Czy powietrze tam jest przeważnie suche, czy może wilgotne itd. Wszystko to ma wpływ na to, jaki środek transportu dla dziecka wybrać.

A co z fotelikiem dla dziecka?

Fotelik jest absolutnie niezbędny i obowiązkowy podczas każdej podróży. Będzie kusiło nas, żeby go zostawić, w końcu jest wielki, nieporęczny, zajmuje masę miejsca, a korzysta się z niego stosunkowo mało podczas wakacji. Nie zmienia to jednak faktu, że fotelik jest ochroną życia malucha w przypadku niebezpiecznych zdarzeń. To duże i nieporęczne urządzenie może uratować życie dziecka. Konieczne trzeba je mieć, nawet jeśli wiąże się to z wykupieniem dodatkowego miejsca w samolocie.

Jedzenie dla malucha

Podróż wzmaga apetyt, wie to każdy, kto choć raz poczuł ssanie w żołądku podczas jazdy samochodem lub pociągiem na wakacje. Przekąski podróżne są wręcz obowiązkowym elementem bagażu. Te dla dziecka powinny być bardzo uważnie dobierane, ponieważ ich zjedzenie może przynieść odwrotny do oczekiwanego efekt. Najlepiej, jeśli będą to pozycje znane maluchowi z domu, aby nie próbował on nowych i nieznanych sobie smaków. Odradzane są z pełną mocą słodycze. Po pierwsze z faktu, iż są po prostu niezdrowe, a po drugie cukier dodaje chwilowej dawki energii, a tego żaden rodzic nie chce, gdy ma przed sobą jeszcze kilka godzin podróży.

Kiedy jeść podczas podróży?

Czy jest jakiś dobry moment na jedzenie w czasie podróży? Jeśli chodzi o samolot, to zdecydowanie polecane jest podawanie dziecku posiłku zaraz przed startem i przed lądowaniem samolotu. Spożywanie posiłku, a dokładniej mówiąc połykanie go, będzie miało bardzo dobry wpływ na redukcje zjawiska zatkanych uszu i bólu z tym związanego, który może być zaskoczeniem dla małego dziecka. Dzięki temu będzie on znacznie spokojniejszy i w łatwiej przyswoi to nowe dla niego doświadczenie.

W samolocie z dzieckiem

Prawdopodobnie jednym z największych wyzwań podczas podróży będzie sam jej początek, a mianowicie lot samolotem. Oczywiście im dłuższy, tym będzie to trudniejsze doświadczenie, jednak można w bardzo prosty sposób zminimalizować trudy tego etapu stosując kilka wskazówek.Przede wszystkim w miarę możliwości wybierajmy loty wieczorne. Dziecko z samego rana będzie znacznie bardziej aktywne i gdy zostanie zamknięte w samolocie może stać się markotne. Będzie to kłopotliwe nie tylko dla nas ale i dla innych współpasażerów, co może wywoływać tylko niepotrzebne emocje i napięcia. Drugą ważną sprawą jest zajęcie uwagi dziecka. Jeśli nie podróżujemy z niemowlakiem, a nieco już większym maluchem, konieczne będzie zapewnienie mu odpowiedniej rozrywki. Wystarczy kilkanaście minut monotonii, o którą bardzo łatwo podczas lotu lub nawet jazdy samochodem, aby maluch dał znać o swojej obecności. Warto jest więc z tego powodu zapewnić mu zabawki, książeczki lub w ostateczności film do oglądania.

Było już o planowaniu? To jeszcze raz, ponieważ planowanie to podstawa!

Sprawdzanie, planowanie i dowiadywanie się o wszystkim, co może nas spotkać na miejscu jest bardzo ważne i stanowi podstawę i fundament pobytu na wakacjach. Wśród takich wcześniejszych przygotowań wyróżnić można chociażby miejsca do karmienia piersią w pobliżu naszego miejsca pobytu lub w przypadku wycieczek zagranicznych, społeczne spojrzenie na tę formę karmienia. Konieczne należy sprawdzić, jak jest to widziane w oczach tubylców. Jedne nacje uważają karmienie piersią w miejscach publicznych za coś najzupełniej normalnego, a inne wręcz przeciwnie. Innym niezwykle istotnym dla naszego bezpieczeństwa aspektem pobytu, co do którego trzeba mieć stuprocentowa pewność, są obecne na miejscu choroby. Czy trzeba się przeciwko nim szczepić, czego unikać itd.

A co na miejscu?

Gdy już dotrzemy do miejsca docelowego, rozpakujemy się, odetchniemy i rozpoczniemy nasz pobyt, to pamiętajmy, aby dawkować wrażenia i nowości w odpowiedni i zbilansowany sposób. Zbyt duża ilość mogących wywoływać zaciekawienie i ekscytacje elementów może bardzo skutecznie wyprowadzić dziecko z równowagi i rytmu dnia. W efekcie będzie ono trudniej zasypiało, stanie się markotne i szybciej spojrzymy na nie jak na małego diabła niż jak na naszego potomka. Bardzo pomocne w tym jest włączenie dziecka do podróży jako pełnoprawnego uczestnika, a nie jako dodatkowy bagaż.  Oczywiście o ile malec jest na tyle duży, aby kojarzyć zmieniającą się wokoło niego rzeczywistość. Włączanie dziecka do wyprawy powinno nastąpić jeszcze przed wyjazdem, poprzez danie mu możliwości samodzielnego spakowania się. Niech włoży do swojego plecaka najpotrzebniejsze według niego rzeczy i zabawki. Na miejscu informujmy dziecko o wszystkim: gdzie aktualnie jesteśmy, dokąd w tej chwili zmierzamy itd. Pozwoli to na jego większy udział w podróży, a co za tym idzie większy entuzjazm względem kolejnych atrakcji.

Najważniejsza rada spośród wszystkich

Pamiętajcie o tym, że całą ideą podróży jest odpoczynek i mile spędzane chwile. Zatem cieszcie się tym wyjazdem. Wspomnienia zdobywane podczas kolejnych wspaniałych dni zostaną z wami naprawdę długo. Podróżowanie z dzieckiem nie musi być uciążliwe i męczące. Można podczas takiej wyprawy spędzać rewelacyjnie chwile. Pamiętajcie o tym, dajcie się ponieść chwilą i wydarzeniom, a wszystko potoczy się tak jak powinno, by cały wyjazd zaliczyć można było do kolejnych spektakularnych rodzicielskich sukcesów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel