Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych zabawek?

2019-11-14
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych zabawek?

Czasy w których oferta zabawek dla dzieci była ograniczona, nudna i bez polotu dawno mamy za sobą. Dziś rynek dla milusińskich ma szeroką paletę propozycji w których bardzo trudno się rozeznać. Jednak wśród nowych technologii, sezonowych trendów, a niekiedy zupełnie niezrozumiałych pomysłów są zabawki, które zawsze były dobrym wyborem. Tym evergreenem są zabawki drewniane. Jedyne w swoim rodzaju. To ponadczasowe zabawki z duszą, które mają w sobie wszystko, by stać się częścią rodzinnej tradycji.

Niestety nie każda drewniana zabawka, którą znajdziesz na sklepowych półkach jest warta polecenia Ba! Nie każdą można uznać za bezpieczną a są i takie, które drewno jedynie imitują. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka detali, by móc ofiarować dziecku wyjątkowe drewniane klocki, piękne autko lub inną zabawkę z drewna.

Pierwsza kwestia nad którą trzeba się pochylić to cena. Co do zasady drewniane zabawki nie należą do puli tych najtańszych. Ich ceny są zróżnicowane i bardzo często szybują naprawdę wysoko. Szukając okazji jednak trzeba uważać. Jeżeli klocki, drewniany domek, autko czy sorter są super tanie na tle podobnych produktów, to coś jest na rzeczy. Producent znalazł gdzieś oszczędności, które najprawdopodobniej negatywnie odbiją się na jakości zabawki. Może się też okazać, że to jedynie imitacja drewna. Trzeba mieć bowiem świadomość, że produkcja drewnianych zabawek, która będzie przyjazna środowisku i zapewni bezpieczny pod każdym względem produkt nie należy do najtańszych. Warto również pamiętać, że dla dziecka ostatecznie będzie lepiej, jeżeli do dyspozycji będzie miało kilka starannie wyselekcjonowanych droższych zabawek zamiast pudeł tandetnych przedmiotów za grosze.

Czytaj też: Grimm's marką, która pomaga celebrować rodzinne tradycje

Następne czemu trzeba się przyjrzeć to opakowanie. Na nim musicie znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące przeznaczenia, zasad użytkowania, koniecznych atestów i certyfikatów (np. CE – deklaracja producenta, że produkt wyprodukowano zgodnie z europejskimi normami EN 71) i oczywiście ograniczeń wiekowych, jeżeli takowe obowiązują. Pojawią się tu także symbole, które powiedzą wam skąd pochodzi drewno z którego zabawkę wykonano. Najlepiej, jeżeli pozyskano je z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony (łatwo je wyszukać po symbolu FSC, czyli Forest Stewardship Council - to organizacja, „której celem jest promowanie przyjaznej dla środowiska, społecznie korzystnej i ekonomicznie opłacalnej gospodarki leśnej”).

Z punktu widzenia dziecka jako użytkownika, niebagatelne znaczenie ma to, jak zabawka została wykończona. Drewno powinno być pozbawione zadziorów, drzazg i ostrych krawędzi o które maluch mógłby się podrapać czy skaleczyć. Dotykanie zabawki ma być przyjemnym, pozytywnie stymulującym zmysły doświadczeniem. Nie należy natomiast obawiać się widocznych sęków, słojów, przebarwień itp. śladów natury. Poddane odpowiedniej obróbce i zabezpieczone są cechą jakościową i zaletą. Wadą nie są także różnice w wyglądzie zabawek jednego rodzaju. One będą się od siebie różnić tak jak w naturze różnią się od siebie dwa kawałki drewna, nawet pochodzącego z tego samego drzewa.

O wysokiej jakości drewnianych zabawek świadczy również sposób ich barwienia. Pomalowanie grubą warstwą nadającego połysk lakieru czy dokładne zamalowanie farbami odbiera zabawkom z drewna całą magię. Pod taką powłoką trudno doszukać się natury. Nie da się podziwiać struktury drewna, słojów i drobnych detali. Traci na tym także zmysł dotyku. Dziecko nie może poczuć charakterystycznego „ciepła” drewnianej zabawki, jej specyficznej „miękkości”. Warto więc szukać takich produktów, które pomimo obróbki nie zatraciły swych naturalnych cech. Nie oznacza to jednak braku kolorów. Wystarczy, że producent zastosuje odpowiednią metodę barwienia. Doskonale sprawdza się np. nasączanie drewna farbą, co zapewnia wyjątkowy efekt. Zabawki są matowe, aksamitne w dotyku a przy tym nadal widać na nich strukturę drewna. To nie tylko uczta dla oka i dotyku. Z matowych klocków, które nie mają gładkiej śliskiej powierzchni o wiele łatwiej jest budować.

Porównując ofertę koniecznie zwróćcie uwagę, by użyte lakiery, oleje, barwniki były w 100 proc. nieszkodliwe, bez jakichkolwiek potencjalnie niebezpiecznych lub chorobotwórczych substancji. Najlepiej naturalne. Jest to bardzo ważne ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Tu jednak mała uwaga dla rodziców dzieci z alergiami – warto dokładnie sprawdzić, jakich olejów użyto i czy w barwnikach nie ma takich produktów jak kukurydza, pszenica, mleko, jaja, orzechy laskowe. W końcu dzieci testują zabawki także buzią.

Zobacz: Jak sprawić, by w pokoju dziecka zapanował porządek? Prezentujemy krótki poradnik

Kupując dziecku jakąkolwiek zabawkę trzeba uwzględnić jego wiek i etap rozwoju na jakim się znajduje. Nie inaczej jest w przypadku zabawek drewnianych. Maluszek nie będzie czerpał radości z ciężkiego drewnianego autka. Za to doceni niewielki, lekki naturalny gryzak, idealnie pasujący do małych dłoni i ust.

To w zasadzie najważniejsze kwestie na które dobrze jest zwrócić uwagę, poszukując idealnej drewnianej zabawki dla swej pociechy. Gdy ją znajdziecie, warta będzie swojej ceny. Zachwyci pięknem i doskonale wpisze się w ideę zabawki-pamiątki. Trwała, będzie towarzyszyć dziecku przez lata by później przejść w ręce kolejnego członka rodziny. Będzie świetnym bodźcem dla wszystkich zmysłów i zachętą do podejmowania wysiłku, którego efekt to zdobycie kolejnej umiejętności i uczynienie następnego kroku w rozwoju.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel