Darmowa dostawa od 249,00 PLN
WIELKA WYPRZEDAŻ DO -70% Sprawdź >>
2019-10-29

Odetchnąć w domu pełną piersią. Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla dziecka?

Bakterie, pleśń, wirusy, roztocza, dym, gazy chemiczne, różne przykre zapachy, alergeny, pyłki i (przy całym uwielbianiu dla futrzaków) sierść zwierząt domowych… To główni winowajcy sytuacji w której trujemy się nie tylko na pokrytych gęstym smogiem ulicach polskich miast, lecz także we własnych domach. Ten stan jest szczególnie groźny dla dzieci. Z pomocą przychodzi jednak zaawansowana technologia w postaci oczyszczaczy powietrza. Na rynku można spotkać różne modele, przybliżamy więc jakie funkcje powinien mieć tego typu sprzęt.

Spis treści:
  1. Rodzaje oczyszczaczy powietrza
  2. Skuteczny filtr HEPA
  3. Innowacyjny oczyszczacz 3w1 marki Bblüv
  4. Hałas generowany przez oczyszczacze
  5. Jak często trzeba wymieniać filtry?

Rodzaje oczyszczaczy powietrza


Oczyszczacze powietrza z grubsza wyglądają tak samo, ale bardzo różnią się rozmiarami. Siłą rzeczy te zaprojektowane z myślą o dzieciach są bardziej poręczne, kompaktowe i łatwiejsze w przenoszeniu. Dlatego można je postawić na podłodze, ale też na biurku, półce, kredensie czy stoliku przy dziecięcym łóżeczku. Ich design stanowi kolejne pole do popisu dla projektantów, ale widać, że obecnie panuje w tej kwestii minimalizm.

Do usuwania domowego powietrza z kurzu, smogu, dymu papierosowego i innych wymienionych na początku fatalnych dla organizmu substancji stosuje się kilka rodzajów filtrów – węglowy, HEPA, wodny, elektrostatyczny czy fotokatalityczny z lampą UV. Najpopularniejsze są te dwa pierwsze. Filtr węglowy bazuje na odpowiednio przygotowanym aktywnym węglu, zamkniętym w specyficznej zwartej obudowie. Taki węgiel ma odpowiednią porowatą konstrukcję i granulację, przybierając kształt niewielkiego walca. Jest wydajny, a jego cząsteczki zatrzymują niemal wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia powietrza.

Skuteczny filtr HEPA

Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air), potrafiący poradzić sobie z 99,97 proc. alergenów i innych zanieczyszczeń. W wielkim skrócie - filtr zbudowany jest ze szklanych mikrowłókien, sprasowanych w formie arkuszy. Struktura filtra przypomina bibułkę, a duże cząsteczki zanieczyszczeń uderzają w jego włókna i osiadają na nich, nie mając szans dostać do obiegu powietrza w danym pomieszczeniu. Niektóre modele dysponują technologią jonizacji, w której kurz i pyłki są naładowane elektrycznie oraz przechodzą od razu do filtra. Tak samo część z nich może się pochwalić dodatkowym filtrem węglowym, niezależnym od filtra HEPA.        

Zobacz także: Ekowyprawka. Jakie produkty są bezpieczne zarówno dla malucha, jak i przyrody?

Innowacyjny oczyszczacz 3w1 marki Bblüv

Dobrym przykładem właśnie takiego zaawansowanego rozwiązania technologicznego jest oczyszczacz 3w1 True HEPA Air Purifier kanadyjskiej marki Bblüv. Powstał z myślą o chronieniu dzieci już od momentu narodzin i filtruje cząstki nawet o tak niewielkim rozmiarze jak 0,3 mikrona. Wbudowany jonizator powietrza niweluje elektrosmog, który wytwarza sprzęt elektroniczny, wypuszczając w powietrze jony dodatnie. Filtruje je bez wytwarzania szkodliwego dla organizmu ozonu, co zdarzało się w starszych konstrukcjach tego typu. W dodatku ma dwustopniową regulację intensywności oczyszczania powietrza. Wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami (około 10,7 x 20,8 cm), dzięki czemu bez problemu zmieści na biurku czy stoliku przy dziecięcym łóżeczku. Jest ładowany poprzez złącze USB. Warto podkreślić jego niewielki pobór mocy. Wynosi on jedynie 3,5 W, gdy przy większych tego typu urządzeniach w normalnym trybie pracy kształtuje się na poziomie 15-20 W. W ten sposób długofalowo możemy mocno zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Wydajność oczyszczania powietrza wyrażana jest poprzez liczbę metrów sześciennych powietrza, którą dane urządzenie jest w stanie przefiltrować przez godzinę (m²/godz.) lub liczbę metrów kwadratowych jaką oczyszczacz jest w stanie oczyścić (m³ pomieszczenia). W tym przypadku prędkość przepływu powietrza wynosi co najmniej 20 m³ /godz. Zwróćmy też uwagę na inny istotny parametr - Clean Air Delivery Rate (CADR). Informuje nas o wielkości powierzchni z jaką konkretny model jest w stanie sobie poradzić. Tutaj jest to 8 m², co jak na warunki przeciętnego pokoju dla malca powinno w zupełności wystarczyć.   

Przeczytaj również: Wizyta z dzieckiem w restauracji i ta trudna sztuka. Jak uniknąć bałaganu przy stole?

Hałas generowany przez oczyszczacze

Oczyszczacz nie powinien być też zbyt głośny, bo wtedy nie pozwoli rodzinie na normalne funkcjonowanie. Producenci podają różne wartości, które z reguły nie przekraczają normy 40 dB. Jest to hałas generowany przez przeciętną lodówkę klasy energetycznej A++, a więc taki do którego wszyscy domownicy są przyzwyczajeni i nie będzie irytujący. Produkt kanadyjskiej marki nie pracuje głośniej niż na poziomie 35 dB.   

Jak często trzeba wymieniać filtry?

A jak to jest z wymianą filtrów? Wszystko zależy od pory roku, intensywności użytkowania oczyszczacza, wielkości domu czy mieszkania, jego lokalizacji, liczby mieszkających tam osób i faktu, czy rodzinie towarzyszą na co dzień futrzaste czworonogi. W większości przypadków filtry należy wymieniać dwa razy w ciągu roku. Filtr modelu od producenta Bblüv będzie pracował wydajnie około 8 m-sc przy codziennej pracy. Dopiero potem należy rozejrzeć się za nowym. Powiadomi nas zresztą o tym wyraźnie widoczna na obudowie dioda, paląca się wówczas na czerwono.

Polecane

Lampka nocna Hibü, bblüv

Lampka nocna Hibü, bblüv

149,00 PLN brutto/1szt.
Szczoteczka soniczna dla dziecka Sönik, bblüv Promocja

Szczoteczka soniczna dla dziecka Sönik, bblüv

49,00 PLN brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 59,00 PLN/1szt.-16% Cena regularna: 89,00 PLN brutto/1szt.-45%
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel