Darmowa dostawa od 199,00 PLN

Praktyczne sposoby czyszczenia butelek

2021-07-26
Praktyczne sposoby czyszczenia butelek

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z butelki? Przebarwienia? Obawa, że bakterie przejęły znaczną część ulubionej butelki malucha? A może mleko, które niechcący zostało o kilka godzin dłużej w butelce niż planowano? Wszyscy znamy ten problem. Nowe butelki potrafią cieszyć tak samo, jak nowe zabawki! Jednak, aby zachowały swoją funkcjonalność i nie psuły naszym maluchom apetytu, warto zapoznać się z praktycznymi poradami, dzięki którym nasze butelki będą nam służyć przez długi, długi czas.

Zasada numer 1 – zapobieganie

Jak podpowiada portal Parent Guide bardzo często zdarza się, że mimo wielokrotnego umycia plastikowych butelek i bidonów dla dzieci, pozostaje w nich zapach, który niepokoi rodziców. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z nich rezygnować. Faktem jest, że zapach ten, w żadne sposób nie zaszkodzi zdrowiu dziecka jednak może przenieść niepożądany obcy smak, do napoju wlanego do butelki. Na szczęście nie trzeba wyrzucać produktu i kupować nowego. Wystarczy odpowiednio o nie dbać i przestrzegać kilku żelaznych zasad. Najważniejszą z nich jest zapobieganie, a więc dbanie o butelki w taki sposób, by uniknąć sytuacji, które sprawiają, że mogą powstawać nieprzyjemne zapachy. Butelki plastikowe łatwo pochłaniają zapachy, szczególnie gdy zbyt długo zostawimy napój lub jego resztki w butelce. MomLovesBest podpowiada, jak dbać o butelki i radzi:

  1. Od razu po użyciu wypłucz butelkę. Warto wyrobić sobie nawyk natychmiastowego płukania butelki malucha po karmieniu, aby zapobiec zostawieniu resztek mleka, które mogą kwaśnieć lub być bazą do rozwoju bakterii.
  2. Zadbaj o odpowiednie czyszczenie. Właściwe czyszczenie zapobiegnie tworzeniu się bakterii w butelkach dziecka. Warto używać do tego gorącej wody z płynem do mycia naczyń i wyczyść wszystkie zakamarki za pomocą szczotki do butelek. Obowiązkowo należy również całkowicie rozebrać butelkę przed myciem, aby zapewnić dokładniejsze czyszczenie.
  3. Przechowuj butelki w lodówce. To bakterie mogą być przyczyną powstania nieprzyjemnych zapachów w butelkach dla niemowląt, więc aby spowolnić proces rozwoju niechcianych osobników, warto przechowywać butelki w lodówce. Te przechowywane w temperaturze pokojowej – szczególnie wilgotne czy nieumyte, są bardziej podatne na rozwój bakterii.
  4. Przygotowuj butelki tuż przed karmieniem. Zazwyczaj z powodu określonej organizacji dnia mamy nawyk napełniania butelki „na zapas”. Nie jest to dobre rozwiązanie. Powinniśmy napełniać butelkę tuż przed każdym karmieniem, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii.
  5. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Niby coś oczywistego, a jednak wiele mam i tatusiów nie czyta podstawowych informacji podanych przez producenta. Warto się z tym zapoznać, ponieważ to właśnie tam uzyskamy informacje na temat sterylizacji czy ich bezpiecznego czyszczenia. A jeśli okaże się, że Wasze butelki można myć w zmywarce to najlepiej umieszczać je w górnym koszyczku urządzenia.
  6. Zwracaj uwagę na właściwe przechowywanie. Pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń dotyczących przechowywania mleka matki lub mleka modyfikowanego. Świeżo odciągnięty pokarm należy wyrzucić po czterech godzinach pozostawienia w temperaturze pokojowej, a mleko modyfikowane i ponownie podgrzane po godzinie w temperaturze pokojowej.
  7. Wypróbuj szklane butelki. Plastik łatwo pochłania zapachy, więc dobrym pomysłem może okazać się wypróbowanie szklanych butelek. Aby mieć pewność, że szklana butelka będzie bezpieczna dla dziecka warto wybrać tę pokrytą silikonem od Everyday Baby. Dzięki przyjemnej w dotyku zewnętrznej warstwie silikonu, mamy pewność, że nawet przy stłuczeniu szkło zostanie na swoim miejscu, a rączki malucha nie zostaną skaleczone.

Domowe sposoby zawsze się sprawdzą

Jeśli zapoznamy się z żelaznymi zasadami dbania o butelki, czas na przejście do tematu metod i środków do ich czyszczenia. Doskonale sprawdzają się sposoby i produkty, które na pewno znajdziemy w naszych domach:

  • soda oczyszczona,
  • ocet,
  • zamrażarka,
  • sterylizacja (o ile jest to możliwe i dopuszczalne przy danym produkcie).

Soda oczyszczona

Oczyść butelkę sodą oczyszczoną. Po umyciu butelek i usunięciu wszelkich pozostałości mleka umieść dwie łyżki sody oczyszczonej w każdej butelce i napełnij gorącą wodą. Wstrząsaj przez dwie minuty. Następnie odstaw na cztery do sześciu godzin, a potem dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Ocet

Namocz butelkę w occie. Ocet to naturalny dezodorant wystarczająco silny, aby przebić się przez tłuszcze zawarte w mleku modyfikowanym i mleku matki. Aby wypróbować ten sposób, umieść miskę lub pojemnik w zlewie i napełnij ją w 50% gorącą wodą i w 50% białym octem. Rozbierz wszystkie kwaśno pachnące butelki Twojego dziecka i pozwól im moczyć się przez co najmniej cztery do sześciu godzin, najlepiej na noc. Po namoczeniu umyj gorącą wodą z płynem do naczyń i dokładnie spłucz. Lepiej robić robienie octowe kąpiele butelek w osobnym pojemniku innym niż zlew, ponieważ większość zlewów jest pełna bakterii.

Sterylizacja

Sterylizuj. Po umyciu wysterylizuj butelki dla niemowląt i wszystkie towarzyszące im części, aby usunąć wszelkie resztki zapachów i bakterii.

Zamrażarka

Banalna metoda a jakże skuteczna. Umieść butelkę dziecka w zamrażarce na noc, dzięki czemu niska temperatura zamrozi bakterie i usunie nieprzyjemne zapachy.

Wystarczą odpowiednie metody i przestrzeganie kilku ważnych zasad, aby butelki posłużyły nam dłuższy okres, a nieprzyjemny zapach nie psuł apetytu naszemu maluchowi!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel