Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Symetryczny, uspokajacz czy ortodontyczny? Czyli jak wybrać smoczek dla dziecka?

2019-07-08
Symetryczny, uspokajacz czy ortodontyczny? Czyli jak wybrać smoczek dla dziecka?

Szukasz tematu, który wywoła burzę w parentingowym towarzystwie, zapytaj, czy niemowlęciu trzeba kupić smoczek. Im liczniejsze towarzystwo tym dyskusja może okazać się barwniejsza. Od jednych dowiesz się, że po smoczek sięgają wyłącznie leniwi rodzice, którym nie chce się poświęcić uwagi własnemu dziecku. Inni będą stali na stanowisku, że smoczek jest remedium na wszystkie troski i potrzeby dziecka i doradzą by pozostał jego nieodłącznym przyjacielem do 5 roku życia.

Spokojnie możesz nie słuchać ani jednych ani drugich. Uspokajające smoczki wymyślono wieki temu nie z nudów a po to by pomóc dzieciom w oswajaniu otoczenia i rodzicom w opiece, nad niemowlęciem, która (o dziwo!) bywa trudniejsza niż mogą sugerować zdjęcia w mediach społecznościowych.

Spis treści:

  1. Po co jest smoczek?
  2. Smoczek powodem problemów?
  3. Wybór smoczka a szeroka oferta na rynku
  4. Najważniejsze podziały smoczków
  5. Dobra renoma smoczków jednoczęściowych
  6. Ostateczny wybór należy do was
  7. Zachowajcie środki ostrożności

Po co jest smoczek?

Między innymi po to, żeby pomóc dziecku w zaspokojeniu silnego odruchu ssania. Są dzieci, u których potrzeba ta jest bardzo silna i nie da się jej zaspokoić jedynie piersią mamy. Smoczek pomaga w opanowaniu emocji, frustracji, w wyciszeniu i zasypianiu. Oczywiście nie ma to jak ramiona rodzica, ale nawet one czasem bywają zajęte domowymi obowiązkami lub rodzeństwem.

Co ciekawe, smoczek bardzo często zalecany jest wcześniakom i dzieciom z różnymi problemami. Ułatwia on przetrwanie procedur medycznych, pomaga odciąć się od pełnego bodźców świata zewnętrznego a także ćwiczy mięśnie i umiejętności, które będą potrzebne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.

Smoczek powodem problemów?

Nie będziemy jednak zaprzeczać temu, że smoczek może być powodem problemów np. z wymową, zdrowiem zębów i zgryzem. Jednak tak naprawdę, to nie smoczek jako taki jest źródłem kłopotów a sposób w jaki był używany: podawany zbyt często a w zasadzie wtykany dziecku do buźki non stop, niewymieniany, źle dobrany rozmiarem, maczany w słodkich napojach. Jeżeli będziecie unikać tych błędów smoczek nie wyrządzi waszemu dziecku krzywdy za to może pomóc i maluchowi i wam.

smoczki hevea

Wybór smoczka a szeroka oferta na rynku

Wybór smoczka uspokajającego dla dziecka nie jest wcale prosty. Rynek oferuje wiele opcji a smoczki różnią się nie tylko rozmiarem (koniecznie należy wybrać taki, który będzie zgodny z wiekiem malca, nie kupujemy smoczków na wyrost ani nie używamy za małych).

Na sklepowych pólkach znajdziecie smoczki w najrozmaitszych wzorach i kolorach. Będą różniły się kształtem tarczy (ważne by w żaden sposób nie uciskała ona nosa bez względu czy będzie okrągła, eliptyczna czy w kształcie motylka lub kwiatka). Jedne będą posiadały uchwyt inne nie. Część będzie wyposażona w pudełeczko a część będzie miała sprytne wieczko, które zatrzaśnie się, gdy smoczek spadnie zapobiegając jego zabrudzeniu. Różnice zaobserwujecie również w ilości i rozmiarze otworów wentylacyjnych w tarczy. One muszą być. Im jest ich więcej i im są większe tym lepiej. Są też smoczki otoczone tzw. „perłami sensorycznymi”, które mają imitować brodawkę sutkową mamy. Jednak najistotniejsze są różnice dotyczące „gumki”.

Najważniejsze podziały smoczków

I tu mamy pierwszy podstawowy podział na:

 • smoczki silikonowe – bezbarwna gumka, bezwonna i bezsmakowa; trwała, nie odkształca się;
 • smoczki lateksowe, kauczukowe – poznacie je na pierwszy rzut oka, bo są brązowe. Naturalny kauczuk jest bezpieczny, przyjemny, miękki, przypomina sutek, ale ma swój zapach i smak. Smoczki lateksowe szybciej się zużywają, „rozciągają” i odkształcają zdarzają się też sytuacje, gdy kauczuk wywołuje reakcję alergiczną. Po pewnym czasie gumka matowieje i staje się mniej estetyczna.

Drugi istotny podział wynika z kształtu gumki ze względu, na który wyodrębniamy:

 • smoczki okrągłe – jak łatwo się domyślić gumka w nich jest okrągła nieco przypomina żarówkę, niektórzy mówią, że kształtem przypomina wisienkę;
 • smoczki płaskie lub symetryczne – spłaszczone po obu stronach tak, że nie ma różnicy, w którą stronę dziecko umieści smoczek w buzi;
 • smoczki anatomiczne lub inaczej smoczki ortodontyczne – mają bardzo charakterystyczny kształt nawiązujący do kształtu sutka podczas ssania, nieco wypukłe na górze, płaskie od spodu. To nie są smoczki, które „same trzymają się” buzi, współpraca malca jest konieczna. Smoczek anatomiczny dopasowuje się do kształtu buzi dziecka i uznawany jest za taki, który nie powoduje wad zgryzu a wręcz przeciwnie wspomaga jego prawidłowy rozwój.
 • smoczki dynamiczne - to smoczki, które mają prowokować właściwy tzn. naturalny sposób ssania. Bardziej miękkie w części, która znajdzie się w buzi, nieco twardsze u nasady. Rozciągają się i kurczą imitując „zachowanie piersi” podczas karmienia i dopasowując się do indywidualnego rytmu ssania dziecka. Dzięki temu smoczek nie zaburzy prawidłowego odruchu i nie będzie przeszkadzał w karmieniu piersią.

jaki smoczek wybrać, smoczek symetryczny, smoczek srtodontyczny

Dobra renoma smoczków jednoczęściowych

Coraz popularniejsze są smoczki jednoczęściowe. Doskonałym przykładem są kauczukowe smoczki Hevea. Odlane są w całości: tarcza, uchwyt i główka, więc są bardzo bezpieczne (nic nie odpadnie) i higieniczne. Nie ma trudno dostępnych szczelin, łączeń zakamarków, które byłyby problematyczne podczas mycia. Ponieważ całe wykonane są z naturalnego kauczuku, są miękkie i mogą służyć jako gryzak.


Ostateczny wybór należy do was

Bez względu na to, który smoczek wybierzecie jako ten najlepszy waszym zdaniem i tak ostatnie „słowo” będzie należało do waszej pociechy. Niestety dzieci mają bardzo różne preferencje i może okazać się, że nie to jest dobre co jest dobre tylko to co lubi wasze dziecko.

Zachowajcie środki ostrożności

Na koniec słowo ostrzeżenia – pamiętajcie, że smoczek musi mieć atest, nie może zawierać BPA, musi być dobrany do wieku dziecka i regularnie kontrolowany. Jakiekolwiek, nawet najmniejsze znaki zużycia, osłabienia elementów oznaczają, że smoczek trzeba niezwłocznie wymienić by nie stwarzał niepotrzebnego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

 

smoczki hevea

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 69 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel