Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Zabawki sensoryczne DOLCE

2018-09-24
Zabawki sensoryczne DOLCE

Szukasz zabawki dla dziecka? Oglądasz, czytasz opisy, zgłębiasz temat. Jak mantra powtarzają się sformułowania: “prorozwojowa”, “idealna dla dziecięcych zmysłów”, “stymuluje rozwój”,  "zabawka sensoryczna”... I nie bardzo wiesz po co to wszystko, bo wydawało Ci się, że zabawka służy po prostu do zabawy. Do tego by dziecko poświęciło jej uwagę i miało masę frajdy. W sumie masz rację, ale... U dzieci procesy rozwojowe i nauka zachodzą w zasadzie nieustannie.

Spis treści:
  1. Maluszek a otaczające go bodźce
  2. Co to jest zabawka sensoryczna?
  3. Wybór odpowiedniej zabawki
  4. Pozwól dziecku odkrywać
  5. Zabawki sensoryczne DOLCE
  6. Oddziaływanie na dziecięce zmysły
  7. Dodatkowe atrakcje maskotek DOLCE

Maluszek a otaczające go bodźce

Nawet tak prozaiczne czynności jak karmienie, pielęgnacja, grzechotanie zabawką czy chwila czuwania w łóżeczku, dostarczają niezbędnych maluszkowi sygnałów ze świata, informacji o otoczeniu a także o nich samych. By kiedyś pisać, czytać, pyskować, biegać, konstruować odrzutowce maluch najpierw musi poczuć swoją odrębność od świata a jednocześnie wewnętrzną integralność. Odkryć, że nie tylko otoczenie oddziałuje na niego, ale także on ma narzędzia by oddziaływać na otoczenie.

Dziecko chłonie świat wszystkimi zmysłami, reaguje na wszystkie bodźce a jego organizm, jego mózg uczy się jak te wszystkie sygnały powiązać ze sobą, zrozumieć, jak na nie zareagować i jak je wykorzystać. Jest to niesłychanie ważny proces mądrze nazwany integracją sensoryczną, którego niezakłócony przebieg jest potrzebny do harmonijnego rozwoju dziecka na każdej płaszczyźnie. Wspierać go można na wiele sposobów, świadomie podążając za możliwościami i potrzebami brzdąca tak by pomagać a nie przeszkadzać.

Do stymulacji zmysłów służą między innymi zabawki sensoryczne. Jeżeli świadomie je dobierzesz będą nieocenioną pomocą.

Co to jest zabawka sensoryczna?
zabawki sensoryczne
Odpowiedź jest prosta. To taka zabawka, która zmysłom dostarcza bodźców. Znajdziesz w niej coś dla oka, coś dla ucha.... Większość dostępnych zabawek to zabawki polisensoryczne, czyli takie które odbiera się na różne sposoby. Tylko uwaga! Jest mały haczyk. Dobra zabawka sensoryczna to wcale nie jest ta, która intensywnie stymuluje wszystkie zmysły na raz. Jak coś wygrywa milion dźwięków jednocześnie błyskając światłami i ruszając różnymi elementami może jedynie przestymulować a w konsekwencji rozdrażnić lub spowodować wyłączenie guziczka “uwaga - ciekawe!”.

Wybór odpowiedniej zabawki

Wyrazistość nie wyklucza subtelności. Dlatego zanim sięgniesz na półkę po zabawkę, która według Ciebie jest najbardziej wielofunkcyjna i kryje najwięcej opcji, zatrzymaj się. Pomyśl o tym, w jakim wieku jest dziecko a raczej, na jakim jest etapie rozwoju i wybierz zabawkę skrojoną na tę miarę właśnie. Kostka sensoryczna z metkami nie ma bawić Ciebie tylko niemowlę i dla niego będzie wystarczająco atrakcyjna. Noworodek więcej pożytku będzie miał z noszenia go na rękach, bujania i głaskania niż z multifunkcyjnej elektronicznej karuzeli. Co więcej, zabawki sensoryczne możesz zrobić we własnym zakresie, niekiedy bez jakichkolwiek nakładów finansowych.

Pozwól dziecku odkrywać

Pamiętaj też, że rozwój zmysłów a tym samym dziecka, ma miejsce także wtedy, gdy maluch ma możliwość samodzielnego eksplorowania świata. Jego dotykania, smakowania, słuchania i obserwowania. Jego rozwój postępuje nawet wtedy, gdy się brudzi, przewraca lub rozrzuca jedzenie. Zbiera w ten sposób niezbędną wiedzę i doświadczenie. Nie oznacza to oczywiście, że masz zrezygnować z kupna zabawek. One też się potrzebne. Szczególnie takie, które zachwycą wyglądem, będą bezpieczne i w przemyślany sposób polisensoryczna.

Zabawki sensoryczne DOLCE

Przykładem takich zabawek są sensoryczne zabawki DOLCE. Przyciągają uwagę nie tylko maluchów. Podczas spotkania “na żywo”, nawet dorosły nie powstrzyma się od wzięcia ich do ręki i sprawdzenia co ciekawego kryją w sobie. Znajdziesz wśród nich propozycje dla niemowląt i kilkulatków. Zabawki małe, idealne dla małych rączek i te znacznie większe (genialne do zabawy i przytulania), które dostarczą nowych wrażeń tym starszym. Na dzieci czekają między innymi:

Oddziaływanie na dziecięce zmysły

Sensoryczne zabawki DOLCE to przede wszystkim, uczta dla zmysłu dotyku. Wykonane są z materiałów doskonałej jakości. Każda maskotka to rozmaite faktury tkanin zestawione tak by dziecko odkrywało znaczenie pojęć miękki, ślizgi, puszysty, gładki, szorstki. Gładząc zabawkę wyczuje pod palcami wszelkie nierówności, sploty tkaniny. Do tego dochodzą elementy z tworzywa, które mają bruzdy, wypukłości i w dotyku są zupełnie inne niż tkaniny. Dziecko co chwila odkryje coś nowego i dowie się, który z materiałów najbardziej lubi. To nie jest niepotrzebne doświadczenie!

Dobrze rozwinięty zmysł dotyku jest niesłychanie ważny. Informuje między innymi o cieple, zimnie, bólu, ciśnieniu, położeniu ciała. Umożliwia normalne funkcjonowanie. Zabawki DOLCE dzieci mogą nie tylko głaskać i przytulać. Mogą również ściskać je w łapkach jak klasyczne gniotki sensoryczne. Różne elementy maskotek będą wymagały innej siły nacisku a niektóre, przy okazji, dostarczą wrażeń dźwiękowych szeleszcząc lub grzechocząc. Taki efekt pozwoli dziecku jednocześnie zaobserwować zależność pomiędzy przyczyną a skutkiem. Odkryje, że samo może decydować o tym czy zabawka będzie grzechotała czy nie. Tkaniny, z których uszyto zabawki DOLCE są bezpieczne, różnorodne i intensywnie kolorowe.

Dziecięcy wzrok nie ma problemu z ich dostrzeżeniem. Po prostu "wyróżniają się z tłumu”. Umieszczone na nich wzory są wyraźne i kontrastują z tłem co ułatwia skupienie wzroku i przyglądanie się detalom. Czy może być lepsze ćwiczenie dla oczu? Gdy dziecko nasyci wzrok kolorami i wzorami, przyjdzie czas na sprawdzenie co jeszcze da się z trzymanym stworem zrobić.

Dodatkowe atrakcje maskotek DOLCE

Nie będzie rozczarowania, bo każda z maskotek DOLCE kryje w sobie niespodzianki. Bezpieczne lusterka, elementy które można wyjmować i wkładać, piszczałki, grzechotki, gryzaki. Wszystkie bez wyjątku będą dla Malucha atrakcją. Marka nie zapomniała także o zabawkach do ciągania, które dziecko wykorzysta, gdy treningu będzie potrzebował zmysł równowagi.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel