Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Zabawki sensoryczne - czym są i dlaczego warto je mieć?

2018-09-28
Zabawki sensoryczne - czym są i dlaczego warto je mieć?

Już dawno zabawki przestały służyć tylko do zabawy. Teraz w sklepach znaleźć można wiele produktów wspierających rozwój dziecka, które mają dostarczyć rozrywki, ale jednocześnie nieść także wiele innych korzyści.

Czy integracja sensoryczna ma znaczenie?

Procesy rozwojowe i nauka zachodzą u dziecka w zasadzie nieustannie, a nawet podstawowe codzienne czynności dostarczają maluchowi niezbędnych sygnałów ze świata. Aby móc pisać, czytać, biegać czy robić wiele innych rzeczy dziecko najpierw musi uświadomić sobie odrębność do świata, a także wewnętrzną integralność. Ważne, by maluch mógł odkryć, że otoczenie oddziałuje na niego, a także, że on sam może mieć wpływ na to, co znajduje się wokół. Dziecko chłonie świat wszystkimi zmysłami, szczególnie w pierwszych latach życia. Reaguje na bodźce, a organizm uczy się, jak dane sygnały ze sobą powiązać, jak je rozumieć i jak na nie reagować - to właśnie integracja sensoryczna. Stymulacja zmysłów możliwa jest między innymi za pomocą zabawek sensorycznych. Pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane, mogą znacząco przysłużyć się do rozwoju dziecka.

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne mają za zadanie dostarczać zmysłom bodźców. Muszą więc zaciekawiać pod względem wizualnym czy generować dźwięki. Większość zabawek sensorycznych oddziałuje na różne sposoby. Warto jednak pamiętać, że dobra zabawka sensoryczna wcale nie ma stymulować wszystkich zmysłów naraz, ale oferować różnorodność.

Jak wybrać zabawkę sensoryczną?

Ze względu na szeroką ofertę zabawek sensorycznych niekiedy trudno jest wybrać tą najlepszą. Warto więc pomyśleć, w jakim wieku jest dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje. Przykładowo, noworodek nie będzie zainteresowany elektroniczną karuzelą, za to już dziecko w wieku dwóch lat jak najbardziej. Doskonale sprawdzą się zabawki z wyciąganymi elementami, piszczałkami czy grzechotkami albo różnorodnymi fakturami. Warto też wybierać propozycje w jaskrawych kolorach, które przyciągną uwagę dziecka i sprawią, że będzie bardziej zainteresowany zabawką.

Dzięki tego rodzaju zabawkom dziecko będzie mogło nasycić wzrok kolorami i wzorami. Wiele zabawek wydaje też różnorodne dźwięki, dzięki czemu kształtuje zmysł słuchu i pozwala maluchowi oswoić się z odgłosami otaczającego go świata. Popularne są między innymi zabawki sensoryczne naśladujące odgłosy różnych zwierząt czy pojazdów. Doskonale sprawdzą się także zabawki do ciągania, które dziecko może wykorzystać do kształtowania swojego zmysłu równowagi.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel