Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Dlaczego dzieci powinny pić przez słomkę?

2018-08-16
Dlaczego dzieci powinny pić przez słomkę?

Już w życiu płodowym u dziecka wykształca się odruch ssania, który pozwala nie tylko zaspokoić głód, ale także uspokoić się i wyciszyć. Ssąc, dziecko ćwiczy wargi i język, a także koordynuje jedzenie z oddychaniem. Jednocześnie przygotowuje także buzię do nauki mówienia. Po kilku pierwszych miesiącach odruch ssania zanika na rzecz innych umiejętności takich jak żucie czy gryzienie. Właśnie wtedy nadchodzi odpowiedni czas na naukę picia przez słomkę.

Spis treści:
  1. Picie przez słomkę a niekapki
  2. Nauka picia przez słomkę
  3. O czym jeszcze pamiętać?

Picie przez słomkę a niekapki

Jeśli ma się do wyboru niekapek i słomkę, zdecydowanie należy wybrać to drugie rozwiązanie. Natomiast trzeba też wiedzieć, że mamy w swojej ofercie kubki niekapki ze słomką, które umożliwiają właściwe picie i jednocześnie ćwiczenie aparatu mowy. Picie przez słomkę sprawia bowiem, że pracują mięśnie twarzy, a przede wszystkim ust, które mają ogromny wpływ na rozwój mowy. Dobrze wyćwiczone mięśnie ust pozwolą dziecku lepiej artykułować dźwięki, a ponadto maluch uczy się panować nad oddechem. W przypadku niekapka pracują natomiast same partie mięśni ust, co utrwala odruch ssania, który na tym etapie powinien zanikać.

Nauka picia przez słomkę

Wbrew pozorom nauka picia przez słomkę wcale nie jest taka prosta, jednak istnieje kilka metod, które sprawią, że cały proces przebiegnie sprawniej. Na początku warto kupić mus w saszetce i podać ją maluchowi. Niektóre dzieci od razu będą wiedziały, że należy zacząć ciągnąć, w innym wypadku należy umieścić ustnik w ustach malucha i delikatnie nacisnąć saszetkę. Kolejnym krokiem powinno być podanie dziecku butelki do picia z twardą i szeroką słomką, którą łatwiej objąć ustami. Jeżeli natomiast dziecko po wielu próbach nadal nie rozumie, w jaki sposób powinno pić przez słomkę, może to oznaczać problemy z napięciem mięśniowym wokół ust. W takim wypadku dziecko powinien zobaczyć logopeda, który pomoże rozwiązać ten problem, zalecając kilka prostych masaży.

O czym jeszcze pamiętać?

Im gęstszy płyn, tym mocniej mięśnie muszą pracować, dlatego naukę picia przez słomkę najlepiej rozpocząć od wody. Z czasem można zdecydować się na jogurty czy musy. Warto też pamiętać, że gdy dziecko nauczy się już pić przez słomkę, nie powinno tego robić cały czas. Należy postawić na różnorodność i podawać też czasem napój w kubku czy bidonie.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel