Darmowa dostawa od 249,00 PLN
WIELKA WYPRZEDAŻ DO -70% Sprawdź >>

Gadżety pomocne przy odpieluchowaniu

2018-09-17
Gadżety pomocne przy odpieluchowaniu

Samodzielne korzystanie z toalety... Bez paniki. Wcześniej czy później i Wasze dzieci osiągną ten etap. Nawet jeżeli początkowo wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że u Was pożegnanie z pieluchą nie nastąpi, nie przejmujcie się. I dla Was nastanie ten szczęśliwy czas. A kiedy to będzie? A kto to wie? Jest pewna szansa, że przed osiemnastką...

 1. Wcześniej czy później - kwestia indywidualna
 2. Samodzielne korzystanie z toalety a umiejętności dziecka
 3. Jak osiągnąć sukces?
 4. Warto wcześniej przygotować dziecko
 5. Czas odpieluchowywania
 6. Problem z pamięcią o toalecie

Wcześniej czy później - kwestia indywidualna

A tak zupełnie serio, jest to kwestia bardzo indywidualna. Oczywiście można rozpocząć trening czystości, jak tylko dziecko zacznie samodzielnie siedzieć, ale czy ma to sens? Cóż, pewnie dla niektórych tak. Są jednak i tacy, którzy zamiast trenować malca, wolą poczekać aż zyska on gotowość do korzystania z nocnika. A może nastąpić to nawet dopiero w okolicach 3 urodzin. Co więcej, najczęściej jest to proces niełatwy, długofalowy i wymagający sporo cierpliwości, a niekiedy pomysłowości. Głównie oczywiście ze strony rodziców.

Samodzielne korzystanie z toalety a umiejętności dziecka

Nocnik może pojawić się w domu naprawdę na wczesnym etapie rozwoju dziecka, tak by mogło się z nim oswoić i spontanicznie podjąć próby korzystania z niego. Nie ma jednak co przedwcześnie świętować powodzenia całej tej misternej operacji. 

Żeby ostateczne pożegnanie z pieluchą było możliwe warto, aby maluch: 
 • zyskał świadomość swego ciała i tego, co się z nim dzieje
 • rozumiał proste polecenia i potrafił je wykonać
 • łączył fakty - kojarzył, kiedy czuje potrzebę oddania moczu lub stolca
 • był w stanie zapanować nad ciałem i “wytrzymać” chwilę
 • potrafił dać znać lub samodzielnie poszedł do łazienki
 • wyszedł już z etapu, w którym pieluszka nie pozostawała sucha dłużej niż “chwilę” 

Jak osiągnąć sukces?

Z tych względów lepiej jest rozpocząć przygodę z nocnikiem w przypadku dziecka, które ma mniej więcej dwa lata, niż z dziesięciomiesięcznym niemowlęciem. Sukces łatwiej osiągniecie, jeśli będzie sprzyjała atmosfera. Bez żadnej presji, krzyków i wyśmiewania. O ile tylko jest to możliwe, nie rozpoczynajcie przygody z nocnikiem, gdy dziecko jest chore lub w domu zachodzą jakieś zmiany (nowy członek rodziny, przeprowadzka, podróż, napięta sytuacja rodzinna itp. zawirowania).

Warto wcześniej przygotować dziecko

Gdy graniczny dzień wyznacza wam data, w której maluch pójdzie do przedszkola, nie zwlekajcie do ostatniej chwili. Lepiej, żeby pierwszy dzień w placówce oświatowej nie był pierwszym, a nawet 20 dniem bez pieluchy. Czas i spokój są waszymi sprzymierzeńcami. Żeby przygotować sobie grunt, warto dużo wcześniej zaznajamiać dziecko z tą trudną kwestią. Tłumaczyć, wyjaśniać, zaopatrzyć się w książeczki o stosownej tematyce, oglądać mini bajeczki itp.

Czas odpieluchowywania

Na czas odpieluchowywania przyda się Wam sporo majteczek, luźnych łatwych do ściągnięcia i założenia spodni, które można wyprać a one szybko wyschną. Dywany i wykładziny dywanowe będą zagrożone, więc jeżeli się uda - schowajcie je. W łóżeczku dla własnej wygodny można pod prześcieradło założyć specjalną matę izolującą lub zdecydować się na zakup nieprzemakalnego prześcieradła.

Problem z pamięcią o toalecie

Początkowo nocą przydają się jednak pieluszki. Codzienna zmiana pościeli bywa uciążliwa, a często jest zwyczajnie niemożliwa. Gdy maluch osiągnął już kolejny stopień wtajemniczenia i zaczynacie wychodzić z domu bez pieluchy zastanówcie się czy nie przyda się Wam nocnik dla dzieci Potette Plus, którego możecie w domu używać jak nakładkę na toaletę. Jest też metoda na to by przypominać dziecku o pójściu do łazienki.

Maluchy nie wiedzieć czemu mają wyjątkowo wybiórczą pamięć i zapominają, że jest takie miejsce jak toaleta i warto udać się w jej kierunku jeszcze zanim poczują podejrzaną wilgoć. Najczęściej winna jest super zabawa, która odciąga uwagę dziecka od kwestii przyziemnych. Również w nocy, niektórym dzieciom trudno jest się wybudzić, by skorzystać z nocnika.
odpieluchowanie potette plus kiedy odpieluchować

Wielofunkcyjność lampki Potette Plus

Z pomocą może przyjść całkiem zmyślna lampka Potette Plus, która nie tylko delikatnie świeci, wyganiając wszelkie strachy i potwory, ale również pozwala dziecku na oświetlenie sobie drogi do łazienki (lub waszej sypialni). Co więcej, przypomni mu o tym, że chce mu się siku. Wystarczy nastawić timer i po upływie określonego czasu ta niepozorna lampka zasygnalizuje, że czas udać się z wizytą do toalety. Przy okazji może odegrać melodyjkę. W wielkim skrócie - jest to wielofunkcyjne urządzenie, które przypadnie dzieciom do gustu, a Wam nieco ułatwi zadanie i pilnowanie, żeby dziecko jednak nie zapominało się zbyt często.

Tyle teoria. Tak naprawdę sposób na to, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika, większość z nas musi wypracować samemu - metodą prób i błędów. Życzymy powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel