Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Jak dbać o higienę smoczka?

2020-03-11
Jak dbać o higienę smoczka?

Decyzja o tym, czy wprowadzić do świata niemowlaka smoczek uspokajający czy traktować go jak wroga publicznego numer 1 nie jest łatwa. Szczególnie debiutujący w swych rolach rodzice mają z tym nie lada zgryz. Chyba trochę niepotrzebnie. Wiele niemowląt potrzebuje dodatkowego sposobu zaspokojenia silnej potrzeby ssania. Smoczek może wtedy okazać się wybawieniem. Zamiast więc opierać się, trzeba wybrać bezpieczny smoczek wysokiej jakości, podawać go z rozsądkiem w kluczowych momentach, nie pozwalać na ssanie go non stop oraz nie zapominać o myciu. 

Spis treści:
 1. Istotność higieny smoczka
 2. Utrzymanie smoczka w czystości
 3. Smoczki kauczukowe kontra drobnoustroje
 4. Zastosowanie sterylizatorów
 5. Kilka najważniejszych rad

Istotność higieny smoczka


Właściwa higiena smoczka uspokajającego jest kluczowa dla zdrowia dziecka. Drobnoustroje są w stanie błyskawicznie go skolonizować, a następnie przenieść się do organizmu malca. Niestety nie zawsze skończy się to jedynie paprochami w buzi. Układ odpornościowy dziecka nie działa jeszcze z pełną mocą i może nie poradzić sobie z groźnymi bakteriami i wirusami, które w konsekwencji wywołają chorobę.

Zobacz też: Smoczki i gryzaki za naturalnego kauczuku - czyli to, co niemowlaki lubią najbardziej

Utrzymanie smoczka w czystości

A więc jak utrzymać smoczek w czystości? Odpowiedź wydaje się oczywista - trzeba go myć. Jednak z utrzymywaniem smoczka w sterylnej czystości nie należy przesadzać. Nie jest wskazane, by natychmiast wygotowywać smoczek, który wypadł dziecku z ust w jego łóżeczku lub na czystą podłogę w domu. Jednak zdecydowanie nie oddajemy brzdącowi uspokajacza, który wypadł na piach, trawę, chodnik czy posadzkę w miejscach publicznych. Tu niezbędne będzie użycie co najmniej ciepłej wody. Im brudniejsza powierzchnia, tym czyszczenie dokładniejsze i najlepiej wsparte sterylizacją.

Smoczki kauczukowe kontra drobnoustroje

Czy mycie smoczka pod bieżącą wodą wystarczy? Nie do końca. Idealne domycie jest bardzo trudne. Najłatwiej utrzymać w czystości smoczki kauczukowe, które odlewane są w całości (tak jak np. smoczki HEVEA). Oznacza to, że nie mają one oddzielnej tarczki z uchwytem. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, a przy tym higieniczne. Brak łączeń oznacza, że wyeliminowane zostały te miejsca w których „uwielbiają” namnażać się drobnoustroje. W szczelinach zalega kurz czy brud wymieszany ze śliną, które pod wpływem wilgoci zaczynają żyć swoim życiem. Nie ma łączeń - nie ma problemu.

Kauczukowe smoczki, tak jak i inne, trzeba regularnie sterylizować. Opcji jest kilka. Można postawić na gorącą wodę. Trzeba wtedy wrzucić kauczukowy smoczek do wrzątku, przykryć i gotować mniej więcej 5 minut. Kauczuk sprawdza się tu dużo lepiej niż tworzywo. Smoczki z plastikowymi elementami pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać szkodliwe substancje. W dodatku mogą też się odkształcać.

Czytaj: Ekologiczne kauczukowe smoczki marki HEVEA to naturalny wybór gwiazd Hollywood

Zastosowanie sterylizatorów

Sterylizacja smoczków uspokajających może odbywać się także poprzez zastosowanie sterylizatorów parowych, sterylizatorów UV (w wersji kieszonkowej idealnie sprawdzają się na spacerach i w podróży) oraz sterylizacji chemicznej. Ten ostatni sposób to tzw. wyparzanie smoczka na zimno. Sprowadza się do zanurzenia go w roztworze sterylizującym. Ważne jest by nie przekraczać czasu wskazanego zarówno przez producenta smoczka jak i preparatu.

W przypadku kauczuku, nie jest możliwa sterylizacja smoczka w mikrofalówce. 

Kilka najważniejszych rad

Czy są jeszcze jakieś rady istotne w odpowiedzi na pytanie jak utrzymać smoczek w czystości?

Oto kilka najważniejszych: 

 • nie traktować oblizywania smoczka jako jego „mycia”;         
 • nie zanurzać smoczka w sokach, cukrze, jedzeniu itp.;         
 • nie pożyczać smoczka innemu dziecku - nawet rodzeństwu;
 • nieużywany smoczek przechowywać w ochronnym etui lub zamkniętym pojemniku;
 • regularnie wymieniać smoczek na nowy. Średnio co 6-8 tygodni i zawsze, gdy pojawią się na nim jakiekolwiek ślady zużycia czy uszkodzenia;
 • zabezpieczyć smoczek przed upadkiem, używając specjalnych łańcuszków czy uchwytów do smoczków. Ważne, by miały odpowiednią długość i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel