Darmowa dostawa od 249,00 PLN

Jak wybrać tornister lub plecak do szkoły? Podpowiadamy krok po kroku

2019-08-02
Jak wybrać tornister lub plecak do szkoły? Podpowiadamy krok po kroku

Pomimo stale poszerzającej się oferty, wybór plecaka szkolnego jest niemałym wyzwaniem. Konieczność pogodzenia funkcjonalności z jakością, ergonomią i marzeniami dziecka utrudnia wybór. To co podoba się dzieciom nie zawsze jest korzystne dla ich zdrowia. To co zaakceptowali by dorośli często odbiega od wizji nieletnich. I tu pojawiają ze wsparciem marka Jeune Premier, która swymi projektami powinna zaspokoić oczekiwania jednych i drugich wpisując się w wymagania jakie ma spełniać idealny szkolny plecak.


Szkolne plecaki Jeune Premier są BARDZO lekkie. Dzięki temu łatwiej będzie sprostać zaleceniom by ciężar całkowity plecaka z zawartością nie przekraczał 10-15% masy ciała dziecka. Jest to duże wyzwanie szczególnie, gdy uczeń jest drobnej budowy. Marka Jeune Premier ma w swej ofercie plecaki o różnej wadze. Najlżejsze plecaczki dla najmłodszych ważą zaledwie 410 g. Są też większe, o wadze 750 i 890 g. Szkolne tornistry ze względu na swą specyfikę są nieco cięższe choć nadal, jak na ten typ produktu, lekkie (670 g, 1 kg i największy 1,25 kg dla nastolatków do ok 158 cm wzrostu). Dlaczego waga jest tak istotna? Bo im większy ciężar całkowity plecaka, tym większy niekorzystny nacisk na barki dziecka. To nie tylko dyskomfort, ale również nadmierne napięcie mięśni, w tym napięcie karku, a także nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym (skutek = tzw. okrągłe plecy). W konsekwencji mogą pojawić się bóle i wady postawy.

Decydują wymiary, waga i sylwetka 

Produkty Jeune Premier mają więc wymiary dopasowane do wzrostu ucznia i występują w 3 wersjach.

Tornistry:
 • MINI - 104 – 122 cm wzrostu
 • MIDI – 116 - 134 cm wzrostu
 • MAXI – 128 – 158 cm wzrostu 
i plecaki:
 • RALPHIE - 98 – 122 cm wzrostu
 • BOBBIE - 116 – 158 cm wzrostu
 • JAMES - 128 – 158 cm wzrostu 
Nie można kupić plecaka na wyrost, by służył 8 lat. Plecak nie może być szerszy niż barki, górna krawędź nie może być wyżej niż na wysokości szyi a dolna, na wysokości kości miedniczej (nie może sięgać niżej niż max. 8 cm poniżej linii talii).

Usztywnienie i przemyślany system nośny w pakiecie 

Z punktu widzenia wygody i zdrowia dziecka jest to bardzo istotne. Specjaliści twierdzą, że gdy staniemy przed wyborem lżejszego, ale bardziej miękkiego plecaka bądź nieco cięższego, ale odpowiednio usztywnionego powinniśmy wybrać ten drugi. Dlaczego tak jest? Miękki plecak zachowuje się jak worek, opada na pośladki i wisi na barkach. Jego zawartość nieustannie się przemieszcza prowadząc do niesymetrycznego obciążenia, co w konsekwencji może skutkować skoliozą.

Zobacz także: Jak kąpać dziecka po raz pierwszy i nie dostać zawału

Usztywniony tył (tak jak w plecakach Jeune Premier) współgra z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa dziecka. Ciężar jest stabilny i zostaje lepiej rozłożony nie tylko na barkach, ale także na grzbiecie. Usztywniony nie może jednak oznaczać twardego. Wręcz przeciwnie, tył plecaka musi pozostać miękki, by nie uciskał i nie uwierał.

Wygoda do pary z funkcjonalnością

Plusem plecaków Jeune Premier są szerokie, regulowane i miękkie szelki naramienna. Tylko takie dobrze rozkładają ciężar i amortyzują. Wąskie, twarde wrzynają się w ciało powodując ból a nawet wywołując poważniejszy skutek w postaci zaburzenia przepływu krwi w danym miejscu. Ważne jest by dziecko prawidłowo regulowało szelki tak by zachowana była symetria a plecak nie był zbyt nisko. Dobrze zaprojektowany mechanizm regulacji nie zmieni swego ustawienia samoistnie pod wpływem ciężaru.

Bardzo pożądanym elementem jest pas piersiowy, który pojawia się w części modeli plecaków Jeune Premier. To kolejny element stabilizujący i dobrze rozkładający ciężar plecaka, tak by lżej i wygodniej było go nosić. Dobrze trzymający się ciała plecak zmniejsza odczuwalny ciężar i pozwala na dużą swobodę ruchów.

Grunt to przemyślane i proste wnętrze 

W zależności od modelu różnią się liczbą przegródek, jednak w każdym obowiązują te same zasady. Dostęp do zawartości ma być łatwy (wszystkie tornistry i plecaki mają szerokie otwarcie). Musi być możliwość uporządkowania przyborów szkolnych i podręczników. Miejsca nie może być zbyt wiele by zawartość nie przesuwała się a plecak pozostawał stabilny i symetrycznie obciążony nawet gdy dziecko podbiegnie.

Przeczytaj również: Rozszerzanie diety dziecka. Oto 9 złotych zasad

Wytrzymały materiał

Ponieważ akcesoria Jeune Premier z założenia nie mogą przeszkadzać uczniom w zabawie i eksplorowaniu świata, szyte są z mocnego, wodoodpornego i odpornego na brud poliestru 360D, który zniesie naprawdę bardzo wiele.

Choć tornistry i szkolne plecaki Jeune Premier są przyjazne uczniom i mają redukować szkodliwy wpływ dźwiganych „ciężarów” na organizm dziecka, cudów nie czynią. Nawet one mogą być używane niewłaściwie. Dlatego też zadaniem rodzica jest nie tylko wybrać dobry plecak, ale też wskazać dziecku, jak ma go nosić. A zasad jest dosłownie kilka:

 • trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę zabieranych książek, zeszytów i przyborów;
 • należy je w odpowiedni sposób ułożyć w komorach i przegródkach, zaczynając od najcięższych;
 • szelki musza zostać symetrycznie wyregulowane i dopasowane do sylwetki, tak by plecak nie był zbyt nisko;
 • nie wolno nosić plecaka na jednym ramieniu;
 • dla prawidłowego rozwoju i dla zdrowia konieczna jest regularna aktywność fizyczna; ruch na świeżym powietrzu i uprawianie sportów   
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel