Darmowa dostawa od 249,00 PLN
2019-12-04

Kauczukowe smoczki to idealna alternatywa dla szkodliwych dla ziemi i zdrowia plastikowych odpowiedników

Mówiąc wprost – nasza planeta i rozmaite ekosystemy stały się ofiarą powodzenia plastiku z którego masowo produkuje się absolutnie wszystko od lat 50. ubiegłego wieku. Niestety z tego szkodliwego dla wszystkiego co żyje materiału produkuje się również smoczki i gryzaki dla dzieci, ale branża dziecięca powoli odwraca się od nich na rzecz kauczuku naturalnego. Wykonane z niego smoczki są w pełni bezpiecznego dla zdrowia maluchów. Pozostają też ekologiczne, bo po wyrzuceniu nie rozkładają się przez dziesięciolecia jak tworzywa sztuczne, lecz ok. 10 lat.

Spis treści:
  1. Trochę faktów o plastiku
  2. Gdzie obecny jest plastik?
  3. Plastik a branża dziecięca
  4. Hevea i smoczki kauczukowe

Trochę faktów o plastiku


Na początek garść statystyk i faktów. W 2015 r. na świecie wyprodukowano 320 mln ton plastiku, czyli więcej niż ważą wszyscy ludzie na Ziemi. Ostrożne szacunki mówią, że w 2035 r. może być go dwa razy więcej. W oceanach pływa tego sztucznego materiału ponad 150 mln ton, a znajduje się w żołądkach 90 proc. nadmorskich ptaków. W oceanach znajduje się 51 bilionów (!) plastikowych drobin, czyli 500 razy więcej niż jest gwiazd w Drodze Mlecznej. Z kolei w ciągu roku poprzez ubrania przeciętnego Europejczyka do oceanów i mórz trafia ilość plastiku, która zmieściłaby się w 54 reklamówkach, rozkładających się… 400 lat. Z szacunków ONZ wynika, że w 2050 r. w oceanach będzie więcej odpadów z tego materiału niż ryb

Zobacz też: Kultowy bidon ze słomką ma już 10 lat

Gdzie obecny jest plastik?

Codziennie plastikiem truje się cała ludzkość, łącznie z najmniejszymi dziećmi. Produkujemy go, a potem pośrednio spożywamy przez plastikowe butelki, pastę do zębów czy różne rodzaje kosmetyków (jest obecny w mikrogranulkach). W końcu ląduje też na naszych talerzach, bo po wyrzuceniu do oceanów plastik rozkłada się na mikrocząsteczki, które trafiają w końcu do organizmów ryb oraz owoców morza. Tygodniowo zjadamy więc 5 g plastiku – to dokładnie tyle, ile potrzeba do wyprodukowania jednej karty płatniczej. Rocznie mimowolnie pochłaniamy go w ilości około 250 g.

Plastik a branża dziecięca

Ten fatalny surowiec nie omija także branży dziecięcej. Wielu producentów wytwarza z niego chociażby smoczki czy gryzaki, co nie jest najlepszą receptą na utrzymanie dziecka w pełnym zdrowiu. Plastik zawiera szkodliwe dla organizmu: bisfenol (organiczny związek chemiczny z grupy fenoli), PVC (polichlorek winylu), ftalany (sole i estry kwasu ftalanowego), substancje rakotwórcze, barwniki, zmiękczacze, parabeny i alergeny. A to i tak nie jest pełna lista „czarnych charakterów” tej opowieści.

Hevea i smoczki kauczukowe

Czy jest więc szansa na inną drogę w tej dziedzinie? Oczywiście i nazywa się ona Hevea. To powstała w 2009 r.  duńska firma, specjalizująca się w produkcji właśnie smoczków i gryzaków. Wszystkie są wykonane z naturalnego kauczuku, wytwarzanego z lateksu wyciekającego po nacięciu pnia drzewa Hevea Brasiliensis. Te rosnące w dżungli amazońskiej i dorastające do 30 m wysokości drzewa - tak jak wszystkie rośliny - wchłaniają dwutlenek węgla. Stanowią więc antidotum na metody wytwarzania materiałów z plastiku, wiążące się często z karczowaniem lasów i wydzielaniem do atmosfery ogromnych ilości CO2.

Czytaj: Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych zabawek?

Kauczuk nie zawiera żadnej z wymienionych wyżej szkodliwej substancji, a Hevea odlewa swoje smoczki tylko z jednego kawałka (pleśń, brud i grzyb nie mają żadnych szczelin i zakamarków do rozwijania się). Pomyślano o wszystkim.

Last but not least, po zużyciu każdy smoczek można spokojnie zakopać w ogródku, gdzie w ciągu ok. 10-15 lat zostanie rozłożony przez mikroorganizmy. Przy czym plastik rozkłada się około 400 lat (papierek po cukierkach, reklamówka) , ale w niektórych przypadkach… 1000 lat (plastikowa butelka PET)! Co więcej, nie ulega on biodegradacji i na wysypiskach śmieci czy w oceanach dalej zatruwa środowisko jako mikroplastik.

Polecane

Zawieszka do smoczka, HEVEA Promocja

Zawieszka do smoczka, HEVEA

37,95 PLN brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 69,00 PLN/1szt.-45% Cena regularna: 69,00 PLN brutto/1szt.-45%
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel