Darmowa dostawa od 249,00 PLN
2019-08-07

Poznaj Niemapę - przewodniki idealne na wakacyjną rodzinną podróż po polskich miastach

Chciałbyś zwiedzić najciekawsze zabytki, poznać atrakcyjne i niebanalne miejsca na spacer z aparatem w ręku i zobaczyć pomniki polskiej historii? Nie znasz w innych miastach nikogo, nie wiesz nawet od czego zacząć? Spokojna głowa, pomoże w tym seria ilustrowanych przewodników po mieście dla całej rodziny.


O co całe zamieszanie? Już tłumaczymy. Otóż Niemapa pomaga na nowo odkryć miasto, opisując interesujące i mało znane miejsca, a piękne ilustracje i kreatywne zadania do wykonania zachęcają do wyjścia na wspólny rodzinny spacer. Pełni funkcję integracyjną i jednocześnie edukacyjną. To idealny wybór na urlopową wycieczkę do nie zawsze oczywistych zakątków w całym kraju. Dzieci mają szansę poznać najważniejszą kulturową topografię danego miasta, poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając specyficzne językowe regionalizmy czy obserwując architekturę i inne elementy urbanistyki.

Napędzana przez ciekawość i wyobraźnię 

Odpowiada za nią zespół Mamy Projekt, ale przy jej projektowaniu aktywny udział mieli mieszkańcy, którzy oczywiście polecali turystom tylko sprawdzone i bezpieczne miejsca. Choć Niemapa wygląda jak zwykły składany plan, w rzeczywistości jest fascynującym przewodnikiem po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania. Dzieci mogą na planszach rysować rośliny zauważone w parku, projektować budynki czy pisać wierszyki związane z danym ośrodkiem aglomeracyjnym. Wysmakowane oraz atrakcyjne ilustracje studia graficznego Ładne Halo czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka, a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną, koleżankami i kolegami.

Przeczytaj również: Wakacje z dziećmi na półwyspie helskim

Niemapa Łódź okazała się sporym sukcesem i wzbudziła zaangażowanie lokalnej społeczności. Już na samym początku cały nakład rozszedł się w parę dni, pojawiło się mnóstwo pozytywnych recenzji, a Ilustrowany Słownik Łodzianizmów zapoczątkował wiele gorących debat na różnych forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych. Powstały nawet grafiki z ilustracjami z Niemapy, a Pan Tu Nie Stał zaprojektował kolekcję ubrań dla maluchów z Niemapowym wzorem. Niemapa Rzeszów prezentuje to zielone miasto, ale też wyjątkowe słowa jak “gumka do mazania” czy „sztangiel”. Z przyjemnością odkryliśmy zapomniany przepis na wrocławski pasztecik w Niemapie Wrocław i unikatowe oraz najpiękniejsze podwórko w całej Polsce - pełne malarstwa i ceramiki, tworzonej przez mieszkańców. Przy Niemapie Lublin mieszkańcy zaskoczyli jej autorów swoją aktywnością, bo blisko 3000 osób wzięło udział w plebiscycie językowym, odkrywając przed nimi nowe znaczenia słów “parówka” czy “ciapy”.

Niemapa, podróżowanie z dziećmi,gdzie na wycieczkę z dzieckiem

Niemapa łódzkie przyglądała się temu wyjątkowemu województwu i tradycjom takim jak Boże Ciało w Łowiczu czy Święta Truskawki, Zalewajki… a nawet Święto Chrzanu! Niemapa Poznań zamknęła jeden z sezonów spacerowych wystawą w Concordia Design, gdzie inicjatorzy całego zamieszania zaprosili dzieciaki do kolorowego kartonowego labiryntu-miasta. W Gdyni Niempapie również towarzyszyła wystawa na której nie zabrakło modernistycznej kamienicy, morza i rybackiego kutra oraz słownika gdynianina. Niemapa Warszawa to wybór najciekawszych miejsc spośród dużej oferty stolicy - kto by pomyślał, że istnieje Korona Warszawy?! Premiera Niemapy Kielce była wyjątkowym spotkaniem z mieszkańcami, bo na miejscu zbiórki przed wspólnym spacerem po mieście zameldowały się ochoczo całe rodziny.

Oddolna inicjatywa

Od momentu rozkręcenia całego projektu powstały Niemapy, dotyczące praktycznie wszystkich największych polskich miast i regionów, wartych zwiedzenia. W tej chwili jest ich 16, w tym osobne plansze dla Bieszczad i Puszczy Białowieskiej. Nie zabrakło również wystaw, inspirujących do zakochania się na nowo w swoim mieście – dla przykładu w Muzeum Górnictwa w Zabrzu czy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Niemapy cieszą się sporą popularnością i są już tego konkretne efekty. Cała seria została nominowana w dwóch kategoriach do nagrody KTR oraz Must have w trakcie znanej i prestiżowej imprezy Łódź Design Festival.
Niemapa, podróżowanie z dzieckiem, gdzie na wycieczkę z dzieckiem
Zobacz też: Jak wybrać tornister lub plecak do szkoły?

Niemapę wymyśliły Mamy Projekt – zespół w składzie Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Anastazji oraz Asia Studzińska, mama Poli. Opracowują ją do spółki z wydawnictwem, specjalizującym się w książkach dla dzieci - Ładne Halo, które stworzyli dumni rodzice Juliana. Jakiś czas temu do przedsięwzięcia dołączyła Monika Szewczyk-Wittek, mama Oli. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak, podczas gdy Asia Guszta koordynuje współpracę. Niemapa powstaje we współpracy z mieszkańcami, bo oni najlepiej znają swoje miasto - do procesu twórczego zapraszani są rodzice, aktywiści, społecznicy, przewodnicy, artyści, influencerzy i wszyscy, które znają oraz kochają swoje małe, prywatne ojczyzny.

Dzięki współpracy partnerów takich, jak miejskie władze, instytucje i przedsiębiorstwa Niemapa jest od trzech lat drukowana w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy i rozpowszechniania darmowo. Partnerzy organizują również Niemapowe wydarzenia: spacery, warsztaty i akcje rozsyłania pocztówek.
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel